Ново злато за Християн Стоянов

HRIS WCh 400 1Още едно злато към богатата си колекция прибави талантливият габровски лекоатлет Хрис Стоянов. Състезателят на местния клуб „Орловец 93“ спечели бягането на 1500 метра на Световното първенство по лека атлетика за младежи с физически увреждания до 20 години, организирано от Международния параолимпийски комитет. Шампионатът се проведе в Нотвил, Швейцария, с участието на над 270 млади атлети от 40 държави.

В дисциплината 1500 метра за категории от Т42 до Т47 Християн имаше само един съперник – Лукас Гусциус от Латвия. За бронзовия медалист при мъжете от провелото се преди по-малко от месец в Лондон Световно първенство за хора с физически увреждания очаквано не беше проблем да победи. В самотно бягане Стоянов измина дистанцията за 4.05.14 минути, а Гусциус беше с цели 50 секунди по-бавен (4.55.66 мин).

Възпитаникът на треньора Евгени Игнатов участва и в надпреварата на 400 метра при атлетите от категории от Т42 до Т47. В тази дисциплина Християн завърши четвърти с резултат 53.68 секунди. Само с 4 десети по-бърз беше австриецът Александър Пототшниг, който грабна бронзовото отличие (53.21 сек). Шампион стана Сузуки Йодай от Япония (50.35 сек), следван от Аамит Кумар от Индия (51.26 сек).