Девойките на ХК „Бъки“ – втори в България

Baki16 DPДевойките старша възраст на ХК „Бъки“ останаха на един гол от шампионската титла и се окичиха със сребърните отличия от държавното първенство. Финалният турнир при 16-годишните се проведе в зала „Орловец“ и в него премериха сили шестте водещи отбора от страната в тази възраст, представили се най-силно в зоналните първенства през сезон 2023/2024.

В първата фаза отборът на „Бъки“ записа победа и загуба. Габровският тим надигра на старта състава на „Бяла“ с 28:20, но след това отстъпи само с гол разлика на първенеца в Зона „Витоша“ – „Сливница“.

Момичетата на Веселина Златева изоставаха със 7 в средата на второто полувреме, но със силни финални минути успяха да стопят пасива и само времето не им достигна за обрат. Срещата приключи при резултат 26:27, но „бъкитата“ показаха, че имат характер и дух за битка. Той си пролича най-силно на полуфинала, в мач срещу първенеца на Зона „Мизия“ – „Етър 64“. Търновки бяха абсолютен хегемон в зоната през сезона и на три пъти победиха състава на „Бъки“. Последната загуба на габровки беше категорична – 6:14 в зоналния финал. Всичко това предполагаше лесен успех за „болярките“, водени от състезаващата се в женския тим на клуба Мартина Тодорова.

W16 400 157

Хандбалистките на „Бъки“ обаче изненадаха своя съперник с много здрава битка и стабилна игра в защита. Веселина Златева заложи на лична защита срещу Мартина Тодорова и това се оказа правилен ход, който изолира до известна степен лидерката на „виолетовите“ във фаза атака. Така след първите 25 минути „Бъки“ се оттегли на почивката с два гола аванс – 11:9. Второто полувреме беше на обратите. Със силно начало на частта „Етър 64“ записа шест безответни попадения и поведе с 12:15. Три бързи гола на Даяна Петрова обаче доведоха до равенство и нов обрат с точна стрелба от шестия метър на Весела Янакиева – 16:15.

W16 78

„Етър 64“ отново излезе напред с 16:18, но в края характерът на габровските момичета надделя. Гол на Петя Василева и нови три от Даяна Петрова изведоха за последен път габровския тим напред. В последните три минути „болярките“ не намериха начин за нова точна стрелба. Защитата на „Бъки“ удържа и отборът ликува със заслужен успех - 20:19.

W16 150

В спора за златните отличия домакините отново срещнаха състава на „Сливница“. В този мач обаче драматичният успех беше за момичетата на Мариела Иванова, които измъкнаха победата в края. „Бъки“ водеше след първите 25 минути и до средата на второто полувреме с три гола аванс. Серия на „Сливница“ обърна резултата до 18:19, а след това разликата стана два гола пет минути преди края. Подкрепяни от публиката в зала „Орловец“, „бъкитата“ отново успяха да поведат с попадения на Даяна Петрова, Магдалена Мариянова и Виктория Андреева за 23:22. Последната дума обаче бе на Нася Асенова от състава на „Сливница“. Тя първо наказа грешка в защитата на „Бъки“ и изравни със стрелба от шестия метър, а минута преди края открадна топката и реализира на контраатака за 23:24. В заключителните секунди съставът на „Бъки“ не успя да преодолее защитата на „Сливница“ и първенецът на Зона „Витоша“ ликува с шампионската титла.

Даяна Петрова реализира 7 гола във финала, Диана Петрова завърши с 6.

„Радвам се, че показахме добра игра и борбеност. Не се отказахме в нито един момент. Наистина малко не ни достигна. Отдавам го на натрупана умора и липса на опит в такива ситуации във финалния мач. Много съм доволна от момичетата, показаха характер и това е достатъчно, за да продължим напред и да работим с още по-голяма амбиция, защото се видя, че не сме далеч“, коментира треньорката на габровските момичета Веселина Златева.

W16 400 154

Дияна Петрова намери място сред индивидуално отличените на финалите. Тя получи наградата за най-добър защитник.

Това е второ отличие за девойките на ХК „Бъки“. В началото на годината те завоюваха бронзови отличия от турнира Купа България.

"Честита вицешампионска титла! Благодаря на всички състезателки за борбената игра. На треньора Веси Златева за поредния постигнат успех, на всички родители. Благодаря за подкрепата на Община Габрово, както и за личното присъствие на финала на г- жа Таня Христова. Може би се питате дали наистина се радвам, дали не страдам за голчето, което не ни достигна, за да станем победители. Ще ми се да ви споделя, че близо двадесет години прегръщахме шампионските титли и сякаш привикнахме към успеха, спряхме да му се радваме. Едва сега видях това борбено наше отборче да плаче от радост, да танцува след извоюваната победа и след това пък да плаче след изгубения финал. Това, че си върнахме и радостта и мъката, за мен е прекрасно, вдъхновяващо и мотивиращо. Вярвам, че това е едно ново начало", написа емоционално във Фейсбук създателката на клуба Росица Бакърджиева.

Вицешампионки на България станаха: Диана Петрова, Весела Янакиева, Даяна Петрова, Нона Цвяткова, Виктория Андреева, Дора Ганчева, Моника Златева, Тея Цанкова, Лилия Минкова, Магдалена Мариянова, Криста Балабанова, Петя Василева, Руслана Иванова. Треньор: Веселина Златева.