Батални сцени при победа на „Янтра“ над „Балкански котки“ (Берковица) в ръгби шампионата при юношите (видео)

YANTRA JSVГрозни батални сцени белязаха шампионатния мач от първенството по Ръгби 15 при юношите старша възраст между отборите на „Янтра“ и „Балкански котки“ (Берковица), игран на стадион „Христо Смирненски“ в квартал Хаджицонев мост. В 55-та минута на терена настана масово меле между играчите на двата отбора, в което се включиха и хора от публиката, и играта беше временно преустановена. Илия Димитров от състава на домакините получи червен картон и след като страстите се поуспокоиха, мачът беше доигран. Габровските юноши нанесоха загуба на „котките“ с 12:11, но тя беше само за престиж, тъй като тима от Берковица е новия шампион на България.

Срещата започна по-добре за гостите, които поведоха в 10-та минута с точно изпълнен наказателен удар от Кристиян Павлов. В 15-та Павлов реализира и есе и покачи на 0:8, но малко по-късно получи травма и трябваше да напусне играта. Това се отрази върху представянето на гостите и „Янтра“ се върна в мача. Румен Минчев върна есето в 22-та минута, а в 30-та Александър Василев за втори път проби в точковото поле на тима от Берковица и изведе домакините напред – 10:8. Илия Димитров беше точен и при допълнителния удар и на почивката резултатът беше 12:8. През втората част „котките“ се хвърлиха да обръщат мача и в 50-та минута върнаха три точки с нов точно изпълнен наказателен удар. Страстите се нажежиха и това доведе до избухването на терена пет минути по-късно. След мелето, макар и с човек по-малко, „Янтра“ успя да удържи аванса си в оставащите 20-тина минути и спечели срещата с 12:11

„Мач, в който имаше от всичко, но, като че ли, ръгбито беше най-малко от това, на което ги учим и тренираме. Философията на ръгби е да надиграеш противника с възможно повече точки - така показваш превъзходството над него, а не наранявайки го физически. Когато състезателите не проумеят това и не следват тази философия на ръгби спорта, се получава това, което видяхме - грозни сцени" - коментира треньорът на "Янтра" Трифон Костадинов - "Постигнахме минимална победа в мач за престиж, но все пак победа. Добър завършек на сезона за едно поколение от талантливи състезатели, които има какво още да учат, но на които им липсват мачове, за да се доразвият и станат завършени ръгбисти. Поздравявам и новите шампиони от РК "Балкански котки", допълни наставникът на домакините.