Девойките на ХК „Бъки“ не дадоха Купа България

W19 170Девойките до 19 години на ХК „Бъки“ триумфираха за поредна година с трофея от турнира Купа България. Надпреварата за 2020-та се проведе в рамките на три дни в спортна зала „Орловец“, а призовите места си оспорваха седемте най-добри отбора от страната в тази възрастова група.

Габровският тим беше без две основни фигури – вратарката Ивон Дюлгерова и Карина Съменова, които се възстановяват от контузии, но това не му попречи да демонстрира пълно превъзходство над конкурентите си.

В предварителната група „Бъки“ прегази съставите на „Шумен 98“ с 37:10 и „Хасково“ с 40:14, с което си осигури първата позиция. „Шумен 98“ зае второто място след успех срещу „Хасково“ с 21:17. В другата група първенец с три победи стана тимът на „Панагюрище“, който надделя в битката за върха над „Сливница“ с 23:21.

На полуфинала „Бъки“ записа още един убедителен успех – 38:27 срещу „Сливница“, на полувремето 19:13. Отборът обаче загуби още един от лидерите си в края на мача. Габриела Цонева контузи глезена си при приземяване и напусна играта, като отпадна и за финала на следващия ден. До спора за златните медали стигна и тимът на „Панагюрище“, който надира в другия полуфинал „Шумен 98“ с 24:17 (13:8).

W19 102

Отсъствието на сериозен двигател и мотиватор в отбора като Габи Цонева се отрази на представянето на домакините през първото полувреме на финалния мач. „Бъки“ взе аванс от 7:2 в началните минути, но играта на отбора беше колеблива и несигурна. Воденият от Любка Карагьозова и Георги Атанасов тим на „Панагюрище“ се възползва като записа серия от пет безответни попадения в края на полувремето и изравни при 9:9. С гол на Мария Дженева габровският тим все пак взе крехък аванс преди почивката – 10:9. През втората част по-опитните състезателки в състава на „Бъки“ поеха инициативата и нещата си дойдоха на мястото.

W19 94

Стрелбата на Мари Томова потръгна, блестяща беше и Екатерина Стефанова. Стефани Петрова също започна да бележи, а Айа Инджова направи добри спасявания и „Бъки“ бързо натрупа разлика. В 35-та минута домакините вече имаха аванс от 5 гола и продължиха да го увеличават до финалното 28:17. Катя Стефанова и Мари Томова завършиха мача с по 7 гола, 6 добави Стефани Петрова, по три пъти се разписаха Иванела Арнаудова и Мария Дженева, а две попадения добави Надежда Иванова. За отбора на „Панагюрище“ Мария Маслева наниза 9 гола.

W19 107

В битката за бронзовите медали съставът на „Сливница“ надигра „Шумен 98“ с 32:20, след 8 точни попадения на Анита Костадинова, а в двубоя за петото място „Хасково“ победи „Етър 64“ с 33:18. На седма позиция в турнира завърши тимът на „Нове-99“ (Свищов).

W19 165

Състезателки на ХК „Бъки“ взеха две от индивидуалните награди на турнира. Габриела Цонева беше определена за най-полезен състезател, а Стефани Петрова - за най-добър защитник. В златната седмица намери място Мари Томова. Неприятно ощетена беше Екатерина Стефанова. Необяснимо как и по какъв критерии, един от най-добрите играчи в този турнир, а и изобщо в тази възраст на женския профил в България, остана извън златната седмица.

W19 171

Носителките на Купа България за 2020-та: Стефани Петрова, Иванела Арнаудова, Айа Инджова, Мари Томова, Габриела Цонева, Преслава Проданова, Екатерина Стефанова, Полина Колева, Мария Дженева, Цветелина Владимирова, Преслава Стойчева, Надежда Иванова, Ивон Дюлгерова, Карина Съменова, Ема Иванова, Славомира Христова.

Треньори: Веселина Златева, Лидия Ковачева, Мадлен Тодорова