Община Габрово отличи най-добрите в спорта за 2017 година

sportist 2017 67Лекоатлетът Християн Стоянов беше определен за Спортист №1 на Габрово за 2017-а година. Състезателят на АК „Орловец“ за четвърти пореден път триумфира в анкетата на Община Габрово, след като събра най-голям брой от гласовете на лицензираните спортни клубове в града. Призът му беше връчен лично от кмета на община Габрово Таня Христова и регионалния мениджър на „Спорт Депо“ АД Мирослав Борисов на церемония в зала „Възраждане“.

На второ място беше класиран най-добрият български състезател по хард ендуро Теодор Кабакчиев от клуб „Екстрийм Тойота Венци“, а третото беше отредено на световната вицешампионка по скокове на батут при девойките Христина Пенева от КСАБ „Акро-арт“. Останалите позиции в десятката на най-изявените габровски спортисти за 2017-а година заеха европейската шампионка и двукратна бронзова медалистка от световното първенство по киокушин при девойките Валерия Лозанова от СК “Надежда“; Националният състезател и носител на Купа България по бокс при мъжете Пламен Петков от БК “Чардафон“; Третият в генералното класиране на автомобилния шампионат по планинско изкачване Стефан Стоев от АСК „АРА Моторспорт“; Мартин Пенчев от КСО „Узана“ и КСБ „Узана 2007“ - един от топ състезателите на България по ски ориентиране и ски бягане; По-голямата от сестрите Пеневи - Мариела, също сребрeн медалист от световното първенство по скокове на батут; Националната шампионка на висок скок в зала Ива Димова от ЛК “Тот атлет“; Златната медалистка от Националния шампионат по крос кънтри при девойките до 16 години Ния Вичева от АК „Орловец 93“; Бронзовата медалистка от европейското първенство по хандбал при девойките до 17 години Мадлен Тодорова от ХК “Бъки“.

sportist 2017 54

В категорията „Треньор на годината“ бяха номинирани десет специалисти и след оспорвано гласуване отличието спечели Драгомир Тотев от Боксов клуб „Чардафон“, който през 2017-а успя да вкара двама свои възпитаници в националните гарнитури на България. Наградата за „Отбор на годината“ отиде при мъжкия тим на ХК „Чардафон“ завоювал исторически бронзови медали още при дебюта си в „А“ Републиканската хандбална група.

sportist 2017 42

Топ спортистът на Габрово за 2017-а Християн Стоянов завоюва бронзов медал от Световното първенство за хора с физически увреждания в Лондон, след едно страхотно бягане на Олимпийски парк „Кралица Елизабет“, в което водеше почти до края, а на финала нищожните шест десети го разделиха от световната титла. След това спечели с лекота злато от световното първенство за младежи до 22 години с физически увреждания в Швейцария. По-рано през сезона записа победа при мъжете и на международен турнир в Дубай в бягането на 400 метра. Това са резултатите му в стартовете при хората с увреждания. А иначе стана бронзов медалист на 5000 метра от Балканските игри за юноши до 20 години в Питещи; Национален шампион на 1500 и 3000 метра в зала при младежите до 20 години; Шампион на 5000 метра и вицешампион на 1500 метра на открито; Вицешампион и от държавното първенство по планинско бягане на 6000 метра.

sportist 2017 62

Подгласникът на победителя – Теодор Кабакчиев е вече утвърденото лице на България в световните хард ендуро надпревари. Само преди броени дни започна второто си участие в световния шампионат по Супер ендуро в зала и зае 11-о място в първия кръг, проведен в Полша. Предстоят му стартове в Германия, Испания и Швеция. Миналата година той направи своя дебют в шампионата на международната федерация по мотоциклетизъм и до момента е единственият български състезател стартирал в световните серии. През годината участва в няколко супер престижни световни надпревари, рамо до рамо с най-добрите пилоти на планетата. Стана първият българин преминал през финалната арка на „Ерзбергродео“ в Австрия – най-трудното състезание по хард ендуро на планетата, като зае 27-о място от общо над 2000 участници. Завърши на 12-о и 15-о място в още две от надпреварите, които събират каймака на хард ендурото -  Red Bull Sea to Sky в Турция и Red Bull Romaniacs в Румъния, записа и пето място в кръг от Европейския шампионат. Като подготовка за Световните серии по Супер ендуро участва и спечели състезание организирано от Турската мотоциклетна федерация в 22 хилядната „Синан Ердем дом“ в Истанбул. У нас завоюва без напрежение четвъртата си национална титла с победи в Кърнаре, Елин Пелин, Габрово, Кърджали, Скобелево и Банско. Спечели и Шестдневното международно състезание - Six Days Crazy Job.

sportist 2017 48

Заелата трето място в анкетата Христина Пенева стана световен вицешампион по скокове на батут в дисциплината синхрон заедно със своята сестра Мариела при девойките на възраст от 17 до 23 години. Спечелиха първо място при жените и на международния турнир „Открити славянски игри“ в Беларус. Индивидуално Христина завоюва място при жените на международен турнир във Валядолид, Испания и шампионската титла на страната.

sportist 2017 43

Извън десятката на най-добрите габровски спортисти за 2017 г., с почетни грамоти от кмета Таня Христова бяха отличени няколко млади спортни таланти, заради значимите си успехи. Това са четвъртата в България при момичетата до 10 години Цветелина Стоянова от тенис клуб Габрово, източноевропейският шампион по мотокрос в клас МХ65 Виктор Бориславов, който се състезава за „Мотоспорт Варна“, и новите надежди на габровската школа по джудо – Атанас Рачев, Виктор Рачев, Николай Рачев и Антони Илиев. Отбелязан бе и 90-годишният юбилей на доайена на габровския автомобилен спорт Николай Казаков.