„Теодор Кабакчиев кара в своя собствена лига“, написаха в Румъния

280264067 7685801421444832 1799879812172319183 n„Теодор Кабакчиев кара в своя собствена лига на Ендуропанорама 2022“, с този коментар излезе едно от електронните издания, следящи мотоциклетното ендуро в Румъния. Поводът беше извоюваната по убедителен начин победа от габровския талант Теодор Кабакчиев (Еконт, Хускварна) във втория кръг от местния шампионат по хард ендуро.

Четиридневната надпревара „Ендуропанорама 2022“ се проведе в Гелари с участието на близо 500 пилоти. За българския шампион това беше пореден старт като подготовка за втория кръг от Световния шампионат по хард ендуро, който ще се проведе този месец в Сърбия.

Битката за първото място в „Ендуропанорама“ беше между Теодор и Давид Циприян (КТМ, Чехия). В 50-километровия пролог в първия ден от състезанието чехът взе аванс от 15 секунди. Пилотите стартираха по реда на записването си. Теодор беше с номер 32 и му се наложи да направи цели 27 изпреварвания на съперници до финала. Във втория ден Кабакчиев излезе начело, натисна здраво и авансът му в един момент от 100-километровата надпревара достигаше 20 минути. Малка навигационна грешка обаче му коства 12-минутно наказание и в общото време от първите два дни габровският талант остана втори, на нищожните 6 секунди зад Циприян. В третия ден Теодор отново беше под пара и взе аванс от 8 минути пред чешкия си опонент. В заключителния съкратен 50-километров етап от състезанието Циприян беше по-бърз с по-малко от секунда, но в общото време от четиридневното състезание Кабакчиев убедително зае първото място с аванс от 7 минути и 8 секунди. Шампионът ни развя българския флаг на най-високото стъпало на почетната стълбичка, Циприян остана втори, а третото място, с изоставане от 27.24 минути, зае една от световните звезди на този спорт - испанецът Алфредо Гомес (AG RACING Team, Gas Gas).

280387800 7685801371444837 1586891447552231408 n

„Победа за България и „Еконт“! След четири състезателни дни, успяхме! Благодаря на всички за невероятната подкрепа, поздрави и към всички, които успяха да завършат това състезание. Беше една чудесна надпревара, с доста трудни трасета и благодаря на организаторите за положения труд. Ще се радвам да се завърна и да се боря отново догодина. Румъния, обичам Ви!“, сподели Теодор след състезанието.

Вторият кръг от Световния шампионат по хард ендуро на FIM е от 18-ти до 21-ви май в Сърбия – „XCross“. След първия кръг, проведен в Израел, Теодор Кабакчиев заема шестото място в класирането с актив от 10 точки. Лидер е Марио Роман (Испания, Шерко, 20 т.), следван от актуалния световен първенец Били Болт (Великобритания, Хускварна, 17т.) и Греъм Джарвис (Великобритания, Хускварна, 15т.).