Мари Томова-шоу за победа на „Бъки“ над „Етър 64“

Baki Etar64 419 попадения на лидера в голмайсторската листа при дамите - Мари Томова, донесоха победа на „Бъки“ над един от преките съперници в битката за шампионската титла – „Етър 64“ (Велики Търново). В зала „Орловец“ съставът на Веселина Златева се наложи с 29:26, въпреки че на полувремето отстъпваше с три гола – 15:18.

И в двата отбора имаше отсъстващи важни фигури. Йонка Генчева не можеше да използва контузената Кристияна Караманлиева и Антония Симеонова. „Бъки“ пък беше без един от основните си защитници – Йоана Костова, също лекуваща травма.

„Етър 64“ поведе в срещата с попадение на Анна Захарова и до средата на полувремето водеше в резултата с 2-3 гола. След три поредни гола на Томова, домакините възстановиха равенството при 9:9, а след това успяха на свой ред да излязат напред с 13:11 и 14:12. В последните минути на първата част „виолетовите“ бяха по-концентрирани и със серия от 0:4 си осигуриха добър аванс на почивката – 15:18.

Мари Томова наниза 11 попадения още през първото полувреме. Опитите на Йонка Генчева да спре гарда на „Бъки“ с персонален пазач в лицето на опитната Соня Богданова не дадоха резултат и през втората част №44 заби още осем гола във вратата на „болярките“. Шест поредни нейни точни стрелби в началните минути на частта отново обърнаха резултата – 21:19. “Етър 64“ изравни при 22:22 и на два пъти смъква разликата до гол, включително и пет минути преди края, но така и не успя да стигне до нов обрат. Така 60-те минути изтекоха при резултат 29:26.

Baki Etar64 1

Освен със силната игра на Томова, „Бъки“ взе мача и с по-добро представяне в защита през втората част, както и с добри намеси във важни моменти на вратарката Моника Христова. Традиционно силни изяви на отсрещната врата имаше и Десислава Николова, която пък беше основната пречка за това „Бъки“ да стигне по-лесно до успеха. Сериозни затруднения на домакините от шестметровата линия създаде и пивотът на тима от Велико Търново - Мария Спиридонова.

Мари Томова завърши срещата с 19 гола на сметката си, три пъти се разписа Стефани Петрова. За „Етър 64“ 8 гола отбеляза Александра Замишляк, с 6 завърши Мария Спиридонова.

Baki Etar64 2

„19 гола от един играч са си много. Учудена съм, че не можаха да опазят Мари. За нея е много добре и се радвам да има такива играчи, но в един истински отбор трябва головете да са по-разпределени и когато на някой не му потръгне мача да можем да разчитаме на останалите. Това е отборен спорт, в който всеки е важен – коментира след срещата Веселина Златева - Първото полувреме не беше удачно за нас. Не успяхме да се справим в защита и получихме много голове. В нападение също допуснахме много грешки. Доволна съм, че през втората част момичетата се стегнаха, не се предадоха и се бориха докрай. Знаехме, че не можем да си позволим да допуснем повече леки голове. Стегнахме защитата, имаше вече и добри прояви на вратарката ни. Резултатът – през първото полувреме имахме 18 получени голове, а през второто само 8. Това ни осигури успеха“, каза още треньорката на „Бъки“.

Baki Etar64 5

След тази победа „Бъки“ се изравни по точки с „Етър 64“ – по 12, но търновки остават на втората позиция с по-добра голова разлика. Лидер с 14 точки е отборът на „Свиленград“, който утре ще гостува на „Сливница“.