Шампионска титла за Християн Стоянов, Маргарита Радева със сребро, бронз за Девора Аврамова

Hris StoyТрима габровски лекоатлети завоюваха призови места от проведения на Националния стадион „Васил Левски“ шампионат за мъже и жени.

Световният шампион за хора с физически увреждания Християн Стоянов триумфира в традиционната си дисциплина 1500 метра.

Габровският талант, състезаващ се за отбора на „Дунав“ (Русе), се наложи убедително с  3:56.34 минути. Еркан Низам (Евър, Варна) спечели сребърния медал с 4:00.44 минути, а Мартин Балабанов (Атлет, Мездра) завърши трети с 4:01.09 минути.

При дамите на 3000 метра с препятствия Маргарита Радева от АК „Орловец 93“ спечели среброто. Шампионката в дисциплината от първенството при младежите до 20 години  финишира с време 11:56.70 минути. Златото стана притежание на Силвия Георгиева (Актив 2013, Пловдив, 10:53.04 минути).

Състезателката на треньора Веселин Георгиев участва и в старта на 5000 метра. Регистрираният резултат от 18:56.45 минути ѝ донесе четвъртото място. Бронза тук спечели друга габровска лекоатлетка – Девора Аврамова, състезаваща се с екипа на „Берое“ (Стара Загора). Тя завърши за 17:25.54 минути. Първите две места заеха Милица Мирчева (СК Атлет, Мездра, 16:34.31  мин) и дряновката Маринела Нинева (Локомотив, Дряново, 17:09.56 мин).

Devora Margi

Още няколко габровски състезатели участваха в Националното първенство за мъже и жени. В тласкането на гюле Рая Голчева (Тот атлет) зае 7-о място с резултат от 8.39 метра. Денислав Драшков (Тот атлет) влезе във финала на 110 метра с препятствия и зае 5-о място в крайното класиране с 15.40 секунди. Той участва и в надпреварата на 400 метра с препятствия, в която се класира 6-ти с 58.08 секунди. В спринта на 100 метра честа на габровската атлетика защитаваха трима състезатели над 45 години. Балканският шампион на 60 метра при ветераните Живко Желев (Орловец 93) зае 24-то място с 11.55 секунди. Галин Петков (Тот атлет) завърши 33-ти с 12.77  сек., а роденият 60-та година Петьо Христов (Тот атлет) зае 35-то място с 13.83 сек. Желев застана на старт и в надпреварата на 200 метра, в която се класира 16-ти с 24.04 секунди. Християн Очков (Орловец 93) зае 14-то място на 800 метра (2:12.54 мин) и 22-ро на 400 метра (54.54 сек). Също на 400 метра Красен Ботев (Орловец 93) е 25-ти (56.54 сек).