„Бъки“ е на една победа от златен дубъл

Superfinal 2Женският отбор на ХК „Бъки“ е само на една победа разстояние от златен дубъл. Лидия Ковачева и съотборничките ѝ взеха аванс в Суперфинала на първенството, след като надиграха в зала „Орловец“ състава на „Шумен 98“с 31:26. Така габровският тим поведе с 1:0 във финалната серия, в която се играе до две победи от три срещи.

Вторият мач е в четвъртък, 16 май, в Шумен. При нов успех за момичетата на Веселина Златева Суперфиналът приключва и „Бъки“ ще направи златен дубъл, след като по-рано през годината спечели и Купа България. При победа на домакините от „Шумен 98“ ще се стигне до решаваща трета среща, която отново ще бъде в зала „Орловец“, заради по-предното класиране на габровския състав в редовния сезон.

Първият мач от Суперфинала се игра в една великолепна за родните хандбални стандарти атмосфера. В зала „Орловец“ пристигнаха над 100 привърженици на „Шумен 98“, който за пръв път в своята история участва в битката за златните медали  в шампионата.

Superfinal 1

Традиционно мощна подкрепа от по-малките състезателки на клуба, родители и фенове на играта получиха и домакините от „Бъки“.

Началото на битката беше дадено лично от кмета на община Габрово Таня Христова, която се обърна към двата отбора с думите: “Пожелавам ви да бъдете силни, смели, точни, да вярвате в победата и нека по-добрият спечели“.

Superfinal 15

„Бъки“ поведе във финала с попадение на своя капитан Лидия Ковачева и до края на изпусна лидерството. В 10-та минута домакините вече имаха аванс от 4:1 и тази разлика от 2-3 гола се запази почти до края на полувремето. С добра серия в последните минути на частта отборът на „Шумен 98“ успя да намали изоставането си до гол, но важни две попадения на Мадлен Тодорова осигуриха аванс от 14:12 на "Бъки" на почивката.

Superfinal 10

През втората част шампионките заиграха по-активно в защита и това моментално им донесе резултат. Събуди се и един големите таланти в състава – Мари Томова. Домакините принудиха съперничките си да грешат в нападение, откраднаха топки и на контраатака бързо успяха да увеличат разликата в своя полза. След  серия от четири поредни попадения, три на Томова и едно на Ковачева, в 38-та минута резултатът вече беше 21:15 и психологическият удар беше нанесен. От там до края възпитаничките на Веселина Златева контролираха мача, като в един момент разликата достигна до 8 гола при 29:21. Финалната сирена прозвуча при резултат 31:26.

Superfinal 11

Лидия Ковачева наниза 10 гола за победата, Мари Томова добави 8, а Мадлен Тодорова – 5. Силен мач направи и Ивон Дюлгерова на вратата. За „Шумен 98“ с 12 попадения се отличи Глория Павлова, 4 гола отбеляза румънката Юлия Таче, 3 – Мария Маслева.

Superfinal 8

Коментарите след срещата:

Веселина Златева – треньор на „Бъки“

„Важно беше да спечелим този мач на наш терен. Това ни дава още два шанса да затворим Суперфинала в наша полза. Видях обаче доста грешки в защита, които не ми харесаха. През първото полувреме играхме доста пасивно и почти нямаме разширена контраатака, а те успяха да ни направят 3-4 такива. Отдавам го на притеснението от важността на срещата. На почивката си поговорихме относно това, което трябва да коригираме и през второто полувреме се видя различно лице на играта ни. Принудихме ги да грешат повече, те се и поизмориха, предвид това, че нямат дълга скамейка. Откраднахме топки, направихме контраатаки и от там дойде разликата в наша полза. Всъщност това е и нашата игра, нашето силно оръжие. Общо взето, като махнем някой грешки, които допуснахме в защита, мисля, че се справихме добре. Атмосферата в Шумен вероятно ще бъде същата и домакините ще получат солидна подкрепа. Надявам се момичетата вече да са преодолели стреса от това, че играят Суперфинал и да покажат отново реалните си възможности. Ако го направят, ще се поздравим с успех. Тук е момента да благодаря на всички присъствали за прекрасната обстановка в залата на този първи мач. Надявам се на хората да им е харесало и да започнат повече да посещават срещите ни. За нас е огромно удоволствие да играем пред такава публика“

Superfinal 14

Николай Начев – треньор на „Шумен 98“

„Представихме се много зле. Това е най-слабият ни мач до момента. Отдавам го на това, че момичетата за първи път играят финал, даже някои за първи път играят в плейофи. Като цяло всички се представиха слабо и нищо не се получаваше. Допуснахме много технически грешки. Маринела не беше на ниво, Мария също, вратарите и те … Половината да бяха играли така, както могат и както го направиха в предходните мачове, щеше да се получи съвсем друг двубой. В един момент домакините изнесоха много напред защитата и нашите момичета не успяха да се ориентират. Тръгнаха да си играят ек на ек, а те са големи, високи момичета и не трябваше да правят това. Опитах се да им го обясня, но не ме слушаха, а може би и шумът в залата беше в повече. Казах им, че този мач трябва да го забравят моментално. Вярвам, че ще изравним серията в Шумен. Ако момичетата покажат дори само 50 процента от играта, която направиха в мача с „Етър 64“, смятам, че няма да имаме проблеми да победим у дома. Благодаря на хората от Шумен, които дойдоха на ни подкрепят и на цялата публика в залата. Сигурен съм, че ще има още повече зрители на реванша. Надявам се да стане един празник, защото за нас самото участие във финала е един успех и не се е случвало от много години“

Superfinal 12

Мари Томова:

„Фактът, че играхме като колектив ни донесе успеха днес. Отново допуснахме грешки, но успяхме да се съберем като едно цяло. На почивката си поговорихме за това, че трябва да си помагаме повече и през втората част нещата се получиха добре. Когато стоим добре в защита, контраатаката ни работи и това ни носи успех. Честно казано бяхме доста притеснени в началото, аз лично бях доста спарена, защото знаехме каква е важността на мача. Със сигурност в Шумен ще е още по-трудно. Наясно сме, че в залата ще има много поддръжници на домакините и ще бъде шумно, но ако сме пак като едно цяло, нещата ще се получат“

Superfinal

Лидия Ковачева – капитан

„Въпреки многото технически грешки, които допуснахме, успяхме да вземем победата. Трябва да е ясно, че един отбор когато играе добре в защита, колкото и технически брак да допусне, щом не получава голове в своята врата излиза с положителен баланс от мача. Напрежението и еуфорията преди срещата неминуемо повлия. Знаехме, че ще има много зрители в залата, че трябва да покажем най-доброто от себе си и че носим една голяма отговорност. Искрена благодарност към публиката. Честно казано, не вярвах, че ще дойдат толкова много хора в залата. Надявам се на всички да им е харесало. Когато публиката те подкрепя, това ти дава криле да вървиш напред, въпреки грешките и трудностите. Ще направим всичко възможно да вземем и втората среща. Искаме тази финална серия да приключи още на 16-ти май и да направим дубъл с титла и купа. Знаем, че там залата ще е пълна и шуменският отбор ще бъде мощно подкрепян, но трябва да се абстрахираме от това, да слушаме указанията на треньорките ни и да покажем най-доброто, на което сме способни“

Superfinal 13

Бъки: Лидия Ковачева-10, Йоана Костова-1, Карина Съменова-1, Габриела Цонева-4, Екатерина Стефанова, Силвия Якова-1, Маргарита Христова, Ивон Дюлгерова, Теодора Якова, Мадлен Тодорова-5, Рени Еремиева-1, Емилия Самуилова, Моника Христова, Мари Томова-8, Преслава Проданова, Ивета Христова.

Треньори: Веселина Златева, Анита Хараланова