Пореден голям успех за Теодор Кабакчиев - осми в света на хард ендуро!

TKПодпомаганият от „Еконт“ роден талант завърши на 8-мо място в първото Световно първенство по хард ендуро, което се проведе под шапката на Международната федерация по мотоциклетизъм (FIM).

Последният убийствено труден кръг от шампионата за 2021-ва се проведе в Германия – „Гетцен Родео“. На старт застанаха топ пилотите в тази разновидност на мотоциклетния спорт, за да се борят за разпределението на местата в крайното класиране на FIM Hard Enduro World Championship.

24MX GetzenRodeo беше физически тежка еднодневна битка и включваше две брутално трудни състезания, събрани в съкратена времева рамка. На технически тежко трасе сутринта се проведе GetzenRace с участието на 60 пилоти. По традиция, стартът за него беше даден с топовен изстрел. След близо 2 часа и половина битка и кратка пауза, най-бързите 15 от тях застанаха на старт за GetzenChamp, за да се борят за победа на същото сложно и хлъзгаво трасе, движението по което обаче беше в обратна посока от това на GetzenRace. Всичко това се случваше пред многобройна публика, която направи състезанието супер емоционално.

Теодор (Еконт, Хускварна) завърши 10-ти в GetzenRace и стартира в GetzenChamp 50 секунди след лидера Мануел Летенбихлер (Red Bull KTM Factory Racing). След 80 състезателни минути плюс една обиколка, тотално изцеден, българският шампион пресече финала на 8-ма позиция и прибави нови 8 точки към актива си за сезона. С 36 точки Кабакчиев зае 8-мо място и в крайното генерално класиране за сезона. Пред своя публика емоционална победа в 24MX GetzenRodeo извоюва пилотът на КТМ Мани Летенбихлер. Завършилият втори Били Болт (Husqvarna Factory Racing, Великобритания) обаче бе коронясан като първия световен шампион по хард ендуро на FIM. И двамата пилоти събраха по 104 точки, но Болт имаше по-добри класирания в седемте проведени кръга през сезона. Четвърти в състезанието и трети в крайното генерално подреждане се нареди Уейд Янг (Sherco Factory Racing, ЮАР).

249830123 1491527507898691 3164319923156710687 n

При дебютното си участие в световните хард ендуро серии Теодор Кабакчиев взе участие във всички проведени 7 кръга – в Португалия, Румъния, Италия, САЩ, Полша, Испания и Германия. Пред състезателя на „Еконт“ в крайното генерално подреждане за световния шампионат завършиха само заводски пилоти. След призовата тройка Летенбихлер, Болт и Янг се наредиха Марио Роман (Sherco Factory Racing, Испания), Джони Уокър (Beta Factory Racing, Великобритания), Алфредо Гомес (Husqvarna Factory Racing) и Михаел Валкнер (GasGas Factory Racing). Зад Теодор остана един от големите хард ендуро шампиони - Тади Бласузияк (GasGas Factory Racing), а топ 10 допълни полякът Доминик Олсзови (КТМ).